روش های درمان شوره سر

شوره سر

درمان شوره سر : شوره سر عمدتاً یک بیماری بی‌ضرر در پوست و پوست سر است. این مشخصه با تشکیل پوسته‌پوسته شدن نازک پوست سر قابل‌شناسایی است که منجر به احساس سوزش و خارش می‌شود.
اگر فرد آلوده آن را خراش دهد، این وضعیت تشدید می‌شود. جوش‌ها یا به‌اصطلاح پاپول ها خشن هستند و ترشح نمی‌شود. این جوش‌ها حتی در موارد بیش از حد، تحریک‌کننده است زیرا به باکتری‌ها مربوط می‌شود. این نوع از جوش‌ها به‌طورکلی عفونی تلقی می‌شود و از طریق استفاده از شانه و حوله، برس مو و صابون گسترش می‌یابد. این وضعیت بیشتر در بین جوانان مشاهده می‌شود. در این مقاله به بررسی علل ایجاد شوره و راه‌حل‌های آن می‌پردازیم.

روش های درمان شوره سر
افراد با دو نوع شوره سر روبرو می‌شود:

شوره سر خشک
شوره مومی
پوست سر خشک به خارش پوست سر اشاره دارد و شوره سر در موها شل است و به شکل انواع کوچکی از فلس سفید است که با پوست سر مرتبط است.

نکات مؤثر برای انواع مختلف پوست سر
پوست سر نوع خشک
اگر موهایتان چرب نیست، حتی پس از چند روز شستن موها پوست سرتان هنوز خشک است، در این حالت، پوست شما چربی زیادی تولید نمی‌کند، یا سبوم است که می‌تواند منجر به ایجاد شوره شود. این عامل می‌تواند باعث خارش پوست سر شود.

برای رفع این مشکل می‌توانید موارد زیر را با تشخصی پزشک در نظر بگیرید:

پوست سرخود را مرطوب کنید. برای مرطوب‌سازی پوست سر شما باید حداقل هفته‌ای یک‌بار از هر نوع نرم‌کننده مو با کیفیت خوب استفاده کنید. شما همچنین باید هر روز یکبار موهای خود را بشویید.
سعی کنید در صورت امکان از استفاده از سشوار خودداری کنید.
سعی کنید از استفاده بیش از حد از شامپوی پاک‌کننده عمیق خودداری کنید وگرنه می‌توانید آن را با شامپوهای معمولی مخلوط کنید. در حین شستن موها از شستن با آب گرم خودداری کنید. در عوض می‌توانید از آب ولرم استفاده کنید. آب گرم در واقع موهای شما را خشک‌تر می‌کند.
پوست سر چرب
اگر احساس می‌کنید موهایتان چرب می‌شود، پوست سرتان چرب است. در این نوع پوست سر، شوره سر چسبناک، بزرگ‌تر و مایل به زرد است.

موهای خود را روزی یک یا دو بار بشویید. شما باید از شامپو تمیزکننده قوی استفاده کنید.
سعی کنید موهای خود را با یک برس پهن شانه کنید.
همچنین می‌توانید پوست سرخود را با آب ماساژ دهید.
سعی کنید از استفاده از نرم‌کننده خودداری کنید.
از شامپو ارگانیک استفاده کنید.
روش های درمان شوره سر
پوست سر حساس
اگر متوجه شوید که موهایتان به‌راحتی شروع به ریزش می‌کند و پوست سر اغلب متورم و قرمز می‌شود، پوست سر شما بسیار حساس است. در این نوع پوست سر، ریشه مو به‌راحتی ضعیف می‌شود و این باعث می‌شود که مو بدون کشش و نازک شود.

از شامپو ارگانیک استفاده کنید.
باید خود را از ماساژ حوله بخار و هر نوع ماساژ پوست سر خودداری کنید.
پوست سرخود را بلافاصله پس از شستن مو خشک کنید.
همیشه از رنگ کردن مو یا گرفتن پرم خودداری کنید.
از سونا درمانی پرهیز کنید.
بافت‌ها را با چای سبز خیس کنید و سپس پوست سر را با آن آغشته کنید. التهاب را تسکین می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *